Skip to content
[font_awesome icon="child" margin_right="5px" margin_left="20px"] Добродошли у Станаре [font_awesome icon="map" margin_right="5px" margin_left="20px"] Мапа
[vcex_heading text=”КУЛТУРА” tag=”h1″ text_align=”center” color=”#ffffff” font_size=”48px”][vcex_divider width=”60px” margin=”top:15px|bottom:20px” icon_color=”#000000″ icon_size=”14px”]

КУЛТУРНО-УМЈЕТНИЧКА ДРУШТВА

На подручју општине постоје два културно-умјетничка друштва, и то: СКПД „Лазарица“ из Станара и КУД „Церовица“ из Церовице. У склопу КУД-а “Церовица“ дјелује и Етно група „Крин“.

Прије избијања ратних сукоба, у Станарима је постојало Културно умјетничко друштво „Рудар“, које је основано седамдесетих година, али је у току рата престало са радом. Након рата било је више покушаја да се културни живот Станара обнови, али без запажених резултата.

[vcex_heading text=”Српско културно просвјетно друштво „Лазарица“” style=”bottom-border-w-color” inner_bottom_border_color=”#1e73be”]
[vc_single_image image=”383″ lightbox_custom_img=”383″ img_hover=”opacity”]

Тек 2008. године, у априлу, почиње са радом Српско културно просвјетно друштво „Лазарица“. Друштво броји око 120 чланова различитог узраста, дјеце и младих, који су углавном основношколци и средњошколци. Друштво је, тренутно, распоређено у двије секције, и то музичку секцију, коју чини мањи број чланова и фолклорну секцију, коју чини највећи број чланова овог Друштва. Секције раде под руководством људи који су уједно највише допринијели да се Друштво оформи, а то су: Љубинка Јеринић, предсједник, Жељена Ковачевић, секретар, и Милан Маслић, кореограф.

Главни циљ и задатак овог Друштва је очување српске традиције, а посебно традиције крњинског краја. У прилог томе свједоче игре, као и ношње, које су потекле са наших простора. Осим тога, као један од приоритета Друштва је културно богаћење младих људи овог краја, али и оних који не живе на овим просторима и нису толико упознати са нашом традицијом. У оквиру тога, организовани су бројни наступи на територији Републике Српске, Србије, као и иностранству.

[vc_single_image image=”394″ img_size=”580×435″ lightbox_custom_img=”394″ img_hover=”opacity”]

Први наступ Друштвa ван Републике Српске је био у србијанском градићу Баваништу, надомак Панчева. Временом се репертоар наступа проширио те је Друштво гостовало и у другим дијеловима Србије. У Лесковцу су наступили за вријеме фестивала.

[vc_single_image image=”389″ img_hover=”opacity” lightbox_custom_img=”389″]

Што се тиче наступа по иностранству, међу запаженијим наступима издваја се наступ у њемачком граду Хановеру, 2011. године, који је представљао велико искуство за чланове овог Друштва.

[vc_single_image image=”390″ img_hover=”opacity” lightbox_custom_img=”390″]

Осим тога, Друштво је било гост на РТС-у, у оквиру емисије „Жикина шареница“, 2011. и 2012. године.

[vc_single_image image=”395″ img_hover=”opacity” lightbox_custom_img=”395″]

СКПД „Лазарица“ иза себе има двије манифестације, које се успјешно организују, а то су „Дани ћирилице“ и „Етно вечери“.

Овим манифестацијама жели се постићи да се људи са ових крајева, а поготово млади, што више приближе матерњем, српском језику и ћирилици као писму које, на жалост, све више губи на значају. Сваке године многи угледни професори бањалучког Универзитета долазе на „Дане ћирилице“, гдје држе предавања на различите теме.

[vcex_heading text=”Културно умјетничко друштво „Церовица“” style=”bottom-border-w-color” inner_bottom_border_color=”#1e73be”]
[vc_single_image image=”396″ img_size=”580×435″ lightbox_custom_img=”396″ img_hover=”opacity”]

Културно-умјетничко друштво „Церовица“ основано је на Видовдан 2009. године у Статуту удружења грађана и тренутно броји око 50 активних чланова. Окосницу Друштва чини рад фолклорне секције. Његује музичко-фолклорно стваралаштво српског народа, као и традицију и обичаје нашег краја. У оквиру Друштва дјелује и ради и женска пјевачка група „Крин“.

 

КУД Церовица је постигао запажене резултате на Сабору дјечијих фолклорних ансамбанла Србије – „Мали златни опанак“ у Ваљеву. Друштво је освојило једно друго мјесто (2011. године), два трећа мјеста (2012. и 2013. године), посебну награду за кореографију (2013. године), специјалну награду вечери ( 2014. године) и награду за приказ обичаја (2015. године). На Фестивалу фолклорних ансамбала Републике Српске до 15 година, у Зворнику, до сада су освојили 3 награде.

Женска пјевачка група „Крин“ учесник је телевизијског такмичења „Етно звијезде“, гдје се пласирала у финале. КУД „Церовица“ је један од организатора Васкршњег сабора, који је ове године одржан по седми пут у Церовици. До сада је на Сабору учествовало преко двадесет културно-умјетничких друштава из Републике Српске и Федерације. Предсједник Друштва је Миланка Кесер, а кореограф је Перо Нинковић.

[vcex_heading text=”Клуб добојских мажореткиња, секција Станари” style=”bottom-border-w-color” inner_bottom_border_color=”#1e73be”]

Клуб је основан 2014. године и је члан Савеза мажореткиња у Босни и Херцеговини, као и International Association of Majorette-Sport IAM.

Мисија Клуб добојских мажореткиња, секција Станари је да допринесе здравом физичком и психичком развоју дјеце, правилном држању тијела његовању односа према игри, плесу, колективној креативности, пријемчивости према плесној умјетности и музици, а све уз игру и дружење за дјецу од 5. године и више, која су организоване по групама и категоријама. Састоји се од неколико категорија: млађе кадеткиње, кадеткиње, јуниорке и сениорке. Клуб добојских мажореткиња, Станари-секција наступа и такмичи се на подручју општине Станари, града Добоја, Републике Српске, Босне и Херцеговине и Европе. Учесници су 15 највећих интернационалних такмичења, од којих је Интернационално такмичење мажореткиња у Мађарској 2016. године и Европског шампионата у Бугарској 2017. године , гдје су освојили одличне резултате. Освајачи су преко 150 медаља у Хрватској, Србији, БиХ, Републици Српској, Мађарској, Бугарској, Црној Гори, Словенији и другим земљама. Наступали су на преко 150 култруних манифестација и пет хуманитарних фестивала. Организатори су 6 (шест) интернационалних такмичарских фестивала у Добоју „ИнтерМажоретФест Добој“, те су одржали „Дан плеса Станари“ на отвореном, „Кабаре мажореткиња 2016“ у Станарима.

[vc_single_image image=”2656″ img_size=”360×450″ lightbox_custom_img=”2656″ img_hover=”opacity”]
[vcex_heading text=”Јавна установа Центар за културу општине Станари” style=”bottom-border-w-color” inner_bottom_border_color=”#1e73be”]

Центар за културу је основан одлуком донесеном од стране Скупштине општине Станари, ради обављања дјелатности и послова којим се обезбјеђује задовољавање потребе грађана и организација у области културе.

Дјелатности ЈУ Центар за културу су:

  • образовање у области културе,
  • организовање састанака,
  • организовање пословних сајмова,
  • издавање књига,
  • дјелатност приказивања филмова,
  • извођачка умјетност,
  • умјетничко стваралаштво и др.

У Центру за културу се организују културни садржаји, као што су:

  • концерти,
  • књижевне вечери,
  • промоције књига,
  • позоришне представе,
  • изложбе слика,
  • предавања и други културни садржаји.
[vc_cta h2=”” add_icon=”left” i_icon_fontawesome=”fa fa-phone” i_color=”white” i_background_style=”rounded” i_background_color=”sky” i_on_border=”true” i_el_class=”lx-box-contact-light-icon” el_class=”lx-box-contact-light” css=”.vc_custom_1643109186744{margin-top: 5px !important;border-top-width: 1px !important;border-right-width: 1px !important;border-bottom-width: 1px !important;border-left-width: 1px !important;padding-top: 60px !important;padding-bottom: 60px !important;border-left-color: #e0e0e0 !important;border-right-color: #e0e0e0 !important;border-top-color: #e0e0e0 !important;border-bottom-color: #e0e0e0 !important;border-radius: 2px !important;}”]

Контакт: 053/290-211

Е-mail:

centarkulture.stanari@gmail.com

Радно вријеме:

понедјељак-петак,  од 07.00-15.00 часова

Директор: Зоран Попадић

[/vc_cta]

Back To Top